Niepubliczna Szkoła Podstawowa

Piątka

Nauka - Zabawa - Przyjaźń

E-bezpieczeństwo

 

 Projekt działań profilaktyczno - wychowawczych
na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie

 

Nasze cele:

1. Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

2. Kształtowanie właściwych postaw wobec praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych w sieci.

3. Kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.

4. Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych, w szczególności z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej.

 

 

00 00 0000

Dla ucznia

LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE!

 

ŚWIADOMIE + ODPOWIEDZIALNIE = BEZPIECZNIE

 

Świadomy użytkownik Internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne i etyczne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich.

 

 

Zasady bezpieczeństwa w sieci  Internet, o których powinieneś pamiętać:

  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy niemożesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi,że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia aniwieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymy ślisz coś ciekawego!
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Zkomunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym.Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy sms’a. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można jużtego cofnąć.
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

 

Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawynarzędziem. Niestety, jak każde narzędzie może być używane do dobrych jak izłych działań. Warto wiedzieć, jakie występują w nim zagrożenia i jak sięzachować, kiedy na nie natrafimy.

 

 • Niebezpieczne kontakty – pamiętaj, że nie wszyscy w Internecie mają wobec Ciebie dobrezamiary, nawet jeśli tak mówią. W Internecie oszukiwać jest łatwiej niż wprawdziwym życiu. Nie wierz, we wszystko, co usłyszysz od osób, które znasztylko w Internecie. Nie wolno się też z takimi osobami spotykać – ktoś może mówić, że ma tyle lat co Ty, a tak naprawdę jest dorosłą osobą!
 • Szkodliwe kontakty – zdarzyć się może, że ktoś obrazi Cię na czacie, wyśle nieprzyjemnego e-maila lub wiadomość na komunikatorze, a może po prostu pisze do Ciebie, choć Ty tego nie chcesz. Może to być ktoś, kto Cię zna, ale może też to być osoba nieznajoma, która uważa, że takie zachowanie to dobry żart. Zwykle ktoś taki myśli też, że w Internecie można robić, co się chce i nikt nie dowie się, kim jest. To nieprawda. W Internecie każdy zostawia ślady, po których policja może go znaleźć. Jeśli zdarzy Ci się, że internetowy kontakt sprawia Ci przykrość, powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Możesz również skontaktować się z helpline.org.pl
 • Ujawnienie Twoich prywatnych danych – Twoje prywatne dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce! Adres e-mail, numer telefonu, adres, zdjęcie czy różnego rodzaju hasła (do poczty, komunikatora, czatu) to informacje, które należy chronić w trosce o własne bezpieczeństwo. Przecież nie chcesz dostawać spamu lub żeby każdy wiedział, gdzie mieszkasz i mógł do Ciebie przyjść, czy zmienił tak Twoje zdjęcie w komputerze, że będzie Ci przykro, gdy będą się z Ciebie śmiać. To samo dotyczy danych Twoich kolegów i koleżanek – odmawiaj, jeśli ktoś Cię o to poprosi – nie chcesz, by im stało się coś złego.
 • Szkodliwe treści – to takie teksty, zdjęcia, filmy i nagrania, które są nielegalne lub przeznaczone tylko dla dorosłych. Kontakt z nimi może być dla Ciebie przykry, mogą Cię przestraszyć, zawstydzić lub spowodować, że poczujesz się źle. Pamiętaj, że możesz na nie natrafić zupełnie rzypadkowo, to się zdarza i nie ma w tym Twojej winy. Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w Internecie szkodliwe treści – powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej, a ona niech skontaktuje się z dyżurnet.pl, aby treści te zostały usunięte i nikomu już nie zagrażały.
 •  Wirusy i złośliwe programy – wirusy i inne złośliwe programy mogą zniszczyć pliki na Twoim komputerze, albo sprawić, że korzystanie z niego będzie trudne lub nawet niemożliwe – przestanie działać tak, jak powinien. Nie ma całkowicie skutecznej ochrony przed wirusami i złośliwymi rogramami. Chronić należy się poprzez stosowanie antywirusa (pamiętaj o regularnym uaktualnianiu jego bazy – pozwoli mu to rozpoznawać nowe zagrożenia) i zapory sieciowej. Bardzo ważne jest również korzystanie tylko z tych programów, płyt, dyskietek i pendrive’ów, na których wiemy co się znajduje. Tę samą zasadę warto stosować również do nieznanych stron internetowych.

 • Spam – spam można porównać do ulotek zostawianych przed drzwiami lub wkładanych za wycieraczki samochodów. To wiadomości e-mail, które trafiają na Twoją skrzynkę, choć nie czekałeś na nie i nie są Ci potrzebne. Spam może przeszkadzać w znalezieniu w nim listu na który czekasz,  może też zawierać szkodliwe treści i wirusy. Dlatego warto korzystać w anty-spamu w poczcie, a swój adres e-mail chronić i nie podawać nikomu bez potrzeby, zwłaszcza w Internecie, gdzie każdy może go znaleźć 
 • Włamania – zdarzyć się może, że ktoś zobaczy, jakie hasło wpisujesz logując się na pocztę, do komunikatora czy na czacie. Może się też zdarzyć, że hasło jest bardzo proste i może je zgadnąć każdy, kto będzie miał trochę szczęścia lub dobrze Cię zna. Znając Twoje hasło, osoba taka może zrobić co tylko chce, a dla innych użytkowników Internetu wyglądać to będzie na Twoje działania. Aby uniknąć kłopotów i nieprzyjemności wymyślaj dobre hasła, to jest długie i skomplikowane. Nie używaj jako haseł imienia swojego, przyjaciela, czy zwierzaka, daty urodzenia itd. – te hasła są popularne i łatwo je odgadnąć.

 

 

 

 

BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI, zapoznaj się z poniższymi linkami!

STREFA UCZNIA - CYFROWOBEZPIECZNI - https://www.cyfrowobezpieczni.pl/strefa-ucznia/filmoteka

https://www.edu.fdds.pl/ - platforma e-learningowa dla uczniów kursy on-line dla dzieci i młodzieży o bezpieczeństwie. Załóż konto, wybierz odpowiedni kurs e-learningowy. Pracuj kiedy chcesz! – efektem jest dyplom ukończenia kursu i zostania „bezpiecznym sieciakiem”. Pochwal się dyplomem w szkole!

https://sieciaki.pl/sieciomisja/zasady-bezpieczenstwa – zasady bezpieczeństwa w internecie

https://sieciaki.pl/sieciomisja/porady - porady dla korzystających z sieci

http://pl.sheeplive.eu „Owce w sieci” – filmiki edukacyjne

http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/ - materiały i informacje o bezpieczeństwie w interneci

https://www.edukator.pl/kursor_pliki/kursor_przewodnik_2.pdf - Przewodnik po bezpiecznej sieci

http://files.eun.org/eSafetyKitOnline/PL/PLkidsFull.pdf - Oswajanie sieci. Elementarz dla ucznia

https://116111.pl/problemy/internet,cid,31 - telefon zaufania dzieci i młodzieży

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Co proponujemy

Partnerzy

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.